Af formand
Christian G. Jensen


Mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Telefon: 23 26 96 25

Nordic Waste: Foreningen støtter de berørte medlemmer


Når man som jeg bor i kiggeafstand, men ikke er direkte berørt af Nordic Waste-sagen, har det været interessant og uhyggeligt at følge, hvor galt det kan gå. Det er træls, at politikere i Randers Kommune vasker hænder, og jeg synes, at det er  uværdigt som samfund, at det foregår. Ingen kan sige sig fri af ansvar, ikke engang borgmester Torben Hansen. Kommunen har et medansvar og skal ikke vaske hænder, og det er uværdigt med tilsynsrapporter, der er lavet aftenen før. 

Det skal dog også siges, at vi også har set en flot indsats fra kommunens side. Det er dyrt, men nødvendigt.  
Det, der sker, får konsekvenser for landmænd og medlemmer. Vi har forsøgt at hjælpe vores medlemmer og er ude at betræde tynd is, for vi har aldrig prøvet det før. Når flere står sammen, står vi bedre. L&F hjælper også, når tingene bliver kompliceret. L&F er en mastodont, synes mange, men der er kompetencer, vi har brug for, blandt andet inden for jura. 
Vi har også afholdt et Teams møde for medlemmer med deltagelse af advokater, hvor lodsejerne kunne stille spørgsmål.


Ude i Europa

Ude i Europa er det  spændende at se mod syd og opleve, hvordan andre landmænd reagerer på nye krav til dem. Vi landmænd i Danmark har været vant til strengere regler og har vænnet os til det og arbejder under de regler. Sydpå skal landmændene forholde sig til meget på kort tid. Lige nu skal vi ikke kigge på udlandet for at se lettere rammevilkår, end vi har. Her i Danmark havde vi kolleger, der var ude og køre med traktorer for et par år siden. Det var der respekt om, fordi det blev gjort på en ordentlig måde og ikke forstyrrede andre mennesker. 
 
Biodiversitet i regionenJeg har deltaget i et udvalg under Region Midtjylland, som har arbejdet med biodiversitet, og jeg bidrog med landbrugets tilgang til biodiversitet. Til mødet skulle jeg komme med syv minutters oplæg og svare på spørgsmål.  

Vi skal turde tænke den tanke, at vi selv kan gøre noget. Jeg tog mit Naturtjek med, og det er en spændende inspiration til, hvor vi kan flytte os. Det flytter noget, og samfundet skriger på klima og bæredygtighed. Når jeg skal lave årsrapport, skal mit Naturtjek med, og man kan se det på min bidragssats. 

Her kan jeg tilføje, at landmænd i Favrskov kommune bliver inviteret til inspirationsaften om biodiversitet. 


Tid til kontingent

Det er igen blevet tid til at udsende kontingentopkrævning, og vi ser frem til at få det på plads. Under Nordic Waste-sagen kan jeg mærke, at det er fedt, at vi står sammen som forening. Det har også givet nye medlemmer, da der er landmænd, som kan se, at vi er nødt til at arbejde sammen om det, der fylder hos os. Der er nok at tage fat i, og så står fællesskabet stærkest.

Christian

 

 

Vi mangler hjælpere til Åbent Landbrug og Landbruget kommer til byenDen 15. september 2024 holder vi Åbent Landbrug på Overgaard Gods, og i den forbindelse har vi brug for frivillige hjælpere, så vi kan invitere til en god og vigtig dag for landbruget. Kommer du og hjælper, får du en masse gode oplevelser med glade børn og voksne, der er meget interesserede i landbruget.

Vi gentager Landbruget kommer til byen foran Randers Storcenter 15. juni 2024, og her har vi også brug for frivillige hjælpere. Det plejer at være en sjov dag med besøg af mange familier.

På de to dage møder vi en masse mennesker, så vi har god mulighed for at fortælle om landbruget. Jeg håber, at du har lyst til at hjælpe ved det ene eller begge arrangementer, så vi kan give vores gæster en sjov og spændende dag. 

Kontakt Hanne Hjortshøj Østergaard, Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., hvis du er interesseret i at deltage i et eller begge arrangementer.

Vær opmærksom på skattefrihed i BNBO


Flere lodsejere har fået afslag fra SKAT om skattefrihed i BNBO.
Som lodsejer skal du være opmærksom på, at du selv er ansvarlig for at indberette til SKAT. 

Du skal tydeligt markere i din ansøgning, at der efter gældende skatteregler er mulighed for, at erstatningen kan udbetales skattefrit.

Du kan læse mere i SKAT’s vejledning her 

Hvis du har spørgsmål eller usikkerhed omkring skattereglerne i din konkrete situation, anbefaler jeg, at du kontakter en skattekyndig rådgiver.

 

Populær inspirationsaften med Morten Damsgaard
Der var flot tilslutning, da vi sammen med Favrskovegnens Landboungdom havde oplægsaften med Morten Damsgaard fra AgriTechMedia. Han har siden 2009 været et kendt ansigt i maskinbranchen som journalist og formidler af teknikområdet inden for landbrugsmaskiner. Hans passion for landbrugsmaskiner har gjort, at han har startet Agri Tech Media, som er et gratis medie for landbrugsmaskiner og verdenen omkring maskinerne.

 

Debatindlæg: Lokal indsats er nødvendig for at forbedre vandmiljøetSammen med ni andre landboformænd er jeg underskriver på et debat indlæg i Altinget om vigtigheden i at have et lokalt spor omkring vandplanerne, hvis vi skal forbedre vandmiljøet. 

Erfaringerne viser, at vi bør supplere de nuværende vandplaner med muligheden for at forfølge et lokalt spor. Et spor, der tager afsæt i erfaringerne fra de fire kystvandråd og eksisterende lokale partnerskaber.


Læs hele debatindlægget her

 

Deltag i webinar om den kommende afgift på biologiske processer

Klimachef Hans Roust Thysen fra L&F og cheføkonom Martin Brauer giver en opdatering på den kommende afgift på landbrugets biologiske processer.

”Anbefalingen fra Svarer-udvalget er afgørende for, hvordan en mulig regulering af landbrugets biologiske processer kommer til at se ud. Der sker meget på området, og vi er spændte på, hvad vi kan fortælle på webinaret 29. februar,” siger de to.


Tilmeld dig her

Kom og deltag i foreningens generalforsamling 21. marts i Søften. Jeg synes selv, at det plejer at være en både spændende og hyggelig aften. 

Jeg er i fuld gang med at forme beretningen. I år jeg er jeg på valg, så nu må vi se, om I genvælger mig, efter I har hørt min beretning. I hvert fald modtager jeg genvalg i år til min sjette periode. 


Tilmeld dig generalforsamlingen her

 

Se alle medlemsfordelene fra Landbrug & FødevarerBlandt medlemsfordelene fra L&F kan du f.eks. vælge imellem billigt arbejdstøj, byggematerialer og ferier.

Se fordelene her

 

Besøg vores Facebook side


Kontakt foreningssekretariatet på telefon 87 28 26 02